В даній статті розглянемо групи Єдиного Податку (1,2,3 групи), для вибору оптимальної системи оподаткування.
На сам перед зазначимо, що вибравши оптимальну систему оподаткування для свого бізнесу Ви не тільки зможете зменшити ризики при веденні діяльності, а також зможете в деяких випадках навіть суттєво знизити рівень податкових зобов’язань перед державою в абсолютно легальний і законний спосіб.
Почнемо розбір по групах Єдиного Податку від 1 групи (Найменш вживаної групи Єдиного Податку, через велику кількість обмежень до видів діяльності і не можливості мати найману працю), і будемо просуватись до Групи 2 (однієї з оптимальних варіантів для інтернет магазинів) і завершимо Групою 3 (яка по великому рахунку немає обмежень у діяльності, окрім звичайно лімітів по доходу, який звичайно мають всі групи).
1 Група ФОП – це підприємці яким заборонено мати найману працю, які займаються роздрібною торгівлею на ринках або наданням послуг населенню, тобто фізичним особам. Співпрацювати з юридичними особами чи ФОПами заборонено.
Це можуть бути перукарі, барбери, продавці на ринках з прилавків (При оренді будь якого роду магазину, буде дуже важко довести податковим органам, що це саме торгівля на ринку , а не торгівля в магазині, що вже передбачає ФОП 2 групу. )
Обсяг річного доходу має не перевищувати 1185700 грн (167 мінімальних зарплат станом на 01.01. поточного року) / на рік. При зміні мінімальної зарплати під час року ліміт ФОПа не змінюється, як це часто помилково вважають.
Сума Єдиного Податку що сплачується ФОПом на 1 групі єдиного податку становить 10 % від прожиткового мінімуму саном на 01.01.2024 року якщо прожитковий мінімум зростає протягом року, це не впливає на розмір податку, він фіксований на цілий календарний рік. (Станом на 2024 рік це 320.8 грн./міс.)
При реєстрації слід врахувати важливий момент, що ФОП переходить на спрощену систему оподаткування 1 група з місяця наступного після місяця реєстрації, а до того ФОП перебуває на загальні системі оподаткування. Наприклад, якщо реєстрацію Ви провели в жовтні, то платником єдиного податку Ви станете з листопада. Цей момент слід дуже пильно враховувати!
Технічно ФОП діє, можна підписувати договори і відкривати рахунки в банках, але не бажано отримувати дохід.
2 Група ФОП – це підприємці, що мають можливість використовувати найману працю до 10 осіб, здійснюють господарську діяльність населенню та юридичним особам всіх форм оподаткування в частині продажу товарів, та мають право надавати послуги платникам Єдиного Податку, як ФОПам так і ТОВ які перебувають на спрощеній системі оподаткування .
Це можуть бути Фотографи, дизайнери, кравчині, майстри з ремонту, магазини з продажу товарів.
Граничний обсяг доходу ФОП 2 група не може перевищувати 5921400 грн (834 мінімальних зарплати станом на 01.01 поточного року.)
Сума Єдиного Податку що сплачується ФОПом на 2 групі єдиного податку становить 20 % від мінімальної зарплати станом на 01.01.2024 року якщо мінімальна зарплата зростає протягом року, це не впливає на розмір податку, він фіксований на цілий календарний рік. (Станом на 2024 рік це 1420 грн./міс.)
При реєстрації слід врахувати важливий момент, що ФОП переходить на спрощену систему оподаткування 2 група з місяця наступного після місяця реєстрації, а до того ФОП перебуває на загальні системі оподаткування. Наприклад, якщо реєстрацію Ви провели в жовтні, то платником єдиного податку Ви станете з листопада. Цей момент слід дуже пильно враховувати!
Технічно ФОП діє, можна підписувати договори і відкривати рахунки в банках, але не бажано отримувати дохід.
3 Група ФОП (5% від доходу без ПДВ; 3% від доходу з ПДВ) – це підприємці, що практично не мають обмежень в діяльності, звичайно мова йде не про великий бізнес. Станом на зараз саме ФОПів 3 групи найбільше серед зареєстрованих ФОПів. Немає обмежень в кількості найманих працівників, не значні обмеження щодо видів економічної діяльності.
Граничний обсяг доходу ФОП 3 група не може перевищувати 8285700 грн. (1167мінімальних зарплати станом на 01.01 поточного року.)
Щоб обрати 3 групу Єдиного Податку Суб’єкт господарювання повинен за 10 днів після дати реєстрації написати заяву про обрання ним спрощеної системи оподаткування.
Звичайно цей процес зараз автоматизовано і портал ДІЯ автоматично надсилає даний звіт в податку під час Вашої реєстрації ФОПа на порталі. Проте ДІЯ працює виключно як державний реєстратор, мається на увазі, зо це і є її основна функція, яку вона успішно виконує, зареєструвавши Ваш ФОП.
Постановка ФОПа на будь яку систему оподаткування це вже паралельна функція для сервісу ДІЯ, і тому слід перевірити процес постановки Вашого ФОПа на єдиний податок.
Наша рекомендація : якщо протягом 5 днів з моменту реєстрації ФОПа, Ви не бачите в електронному кабінеті платника податків інформацію про обрання Вами спрощеної системи оподаткування, слід звернутись до податкової Вашого району і уточнити даний момент, і можливо написати заяву вручну. Це також можна зробити дистанційно, але вже на порталі податкової служби.
В ФОПа 1 і 2 групи є трошки більше часу, оскільки вони можуть вирішити це питання до настання наступного місяця після місяця реєстрації. Наприклад якщо Ви подали заяву про реєстрацію 1 числа місяця, то у Вас в запасі майже 30 днів, в залежності від місяця. Хоча не варто відкладати цей процес, тому що наступного разу у Вас буде можливість написати таку заяву за 3 місяці.
Розгляд груп ФОПів не спроста займає перший крок в реєстрації ФОПа, адже вибір правильної групи ФОПа для Вашої діяльності може мати значний вплив на суму сплачених податків. Наприклад, якщо Ви плануєте надавати послуги скажімо Барбера, маючи 4-5 найманих працівників, то очевидний вибір групи буде ФОП 2 група. За рік такий ФОП заплатить Єдиного Податку в сумі 17040 грн. при обороті скажімо в 2млн. грн. за рік. Обравши для такої діяльності наприклад 3 групу ФОП , ви в заплатили до бюджет 100 000 грн. Різниця колосальна, і це навіть не беручи до уваги повні ліміти ФОПа.