Відповідальність за ведення підприємницької діяльності без офіційної реєстрації.

За останні роки досить багато громадян займається в той чи інший спосіб підприємницькою діяльністю. Багато хто вважає це невеликим підробітком і не задумується про офіційне оформлення свого доходу.

Так, коли Ваш «підприємницький» дохід становить кілька тисяч гривень, напевно немає змісту його реєструвати через ряд причин і головна з них це економічна доцільність. Проте коли Ваша діяльність веж виходить за межі простого хобі чи підробітку слід задуматись про офіційне оформлення своєї діяльності.

В Україні вже досить давно діє Спрощена Система Оподаткування, яка є одна з найліберальніших податкових систем у всій Європі. Тому коли бізнес виходить навіть на дрібний рівень отримання доходу в бізнесовому масштабі 1000$./міс. і вище слід обрати для себе підходящий варіант легалізації своєї справи.

 – Критерії, які допоможуть Вам зрозуміти, що прийшов час реєстрації бізнесу офіційно :

  • Потреба в підписанні договорів з контрагентами
  • Потреба дозволів і ліцензій на діяльність (наприклад ліцензія на продаж підакцизних товарів)
  • Потреба оформлення працівників
  • Великі обороти по особистих картках

У Господарському кодексі України зазначено:

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Основним в цьому визначенні звичайно є «Систематична господарська діяльність». Під Систематичною діяльністю – можна рахувати діяльність, що проводиться особою більше 3 (трьох) разів на протягом одного календарного року.

Якщо звісно спиратись виключно на це формулювання, тоді більшість підробітків і хобі можна трактувати як бізнес.

У питаннях діяльності в «Тіні» звичайно присутнє таке поняття, як особистий досвід. Воно не пов’язане з рівнем інтелекту особи, а має суто суб’єктивний характер в незалежності від рівня розвитку людини.

Один «підприємець» може роками обходитись без жодних реєстрацій, офіційного найму працівників, дозволів чи ліцензій і легко обходити первинний моніторинг банку і бути на 100% переконаним, що реєстрація це той елемент ведення бізнесу, який є найменш необхідним і можливо навіть небажаним. Адже офіційна реєстрація в залежності від розміру бізнесу тягне за собою: Сплату податків за себе як за підприємця, за найманих працівників, також виникає додаткова потреба у поданні звітності, а значить якщо не в наймі бухгалтера, тоді як мінімуму в регулярних консультаціях бухгалтера.

В цій статті ми розглянемо відповідальність за кожен аспект так званого тіньового бізнесу в разі його виявлення.

  • Діяльність без реєстрації ФОПа

Часто певна діяльність, яка може проводитись дистанційно, чи без використання бізнес приміщень ведеться повністю без реєстрації (Надання послуг різноманітного ремонту, дрібних будівельних послуг, послуг дизайну, випікання тортів, майстри перукарі, фотографи…) Але при цьому відповідно до с т. 58 Господарського кодексу України, здійснення підприємницької діяльності проводиться на підставі реєстрації як юридичної особи або фізичної особи-підприємця. Тому при відсутності такої реєстрації йдеться про незаконне здійснення суб’єктом підприємницької діяльності.

За зазначене правопорушення передбачається відповідно до норм ст. 164 Кодексу про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р № 8073-X. Вказана стаття передбачає накладання штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 17000 грн до 34000 грн) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, або без такої у разі провадження господарської діяльності без:

  • державної реєстрації як суб’єкта господарювання;
  • отримання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування;

За такі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах, тягнуть за собою накладення штрафу від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34000 грн. до 85000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Отриманням доходу у великих розмірах для вище вказаної  статті мається на увазі отримання доходу в сумі від однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн.)

Випадки застосування таких штрафів не є надуманими чи абстрактними, вони мають часте місце. При чому в частих випадках, неможливо оспорювати факту систематичного отримання доходу.

  • Не оформлення працівників

В незалежності від частих новин і повідомлень про суттєві штрафи і відповідальність за не оформлення працівників, зараз дуже популярним є виплата зарплат в конвертах. Навіть враховуючи той момент, що навіть оформлення працівника хоча б на мінімальну зарплату суттєво знижує ризик відповідальності, багато підприємців нехтують цією ситуацією. Прикриваючись договорами ЦПХ (які за останній час дуже сильно втратили свою актуальність в багатьох випадках), договорами стажування, практики, чи будь якими псевдо випробувальними періодами. На ділі коли проходить інспекційне відвідування Держпраці, чи перевірки податкової служби такого суб’єкта господарювання всі ці працівники попадають в категорію не оформлених працівників  із притягненням такого підприємця (їхнього наймача і роботодавця) до відповідальності.

Часті випадки коли така інформація про приховування трудових відносин виходить від самих працівників, які мали ті чи інші конфлікти з роботодавцем.

Роботодавець може бути притягнутий до відповідальності відповідно ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 265 Кодексу Законів про працю, ст. 172 Кримінального кодексу України. :

  • Відповідно до ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р № 8073-X  фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 500 грн. до 17 000 грн.).
  • Відповідно до ст. 265 Кодексу Законів про Працю України від 10.12.1971 р юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, і виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – несуть відповідальність в вигляді штрафу в тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (240 000 грн.).Мінімальна зарплат з 01.04.2024 року – 8000 грн.
  • Згідно з ч. 1 ст. 172 Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р № 2341-III, незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів або в зв’язку з повідомленням їм про порушення вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» іншою особою, а також інше грубе порушення законодавства про працю – караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 грн. до 51 000 грн.) або позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправні роботи на строк до двох років.

При цьому визнання прихованих трудових відносин судами в більшості випадків, розглядається як підстава для застосування адміністративної або кримінальної санкції.

Підсумовуючи вище сказане неоформлений працівник може нести серйозну загрозу для посадових осіб підприємства і для самого підприємця в тому числі.

  • Приховування, чи заниження доходів (Операції з розряду, я надішлю Вам номер своєї картки)

Одним з найбільш поширеним шляхом так званого сірого підприємництва навіть коли ФОП зареєстровано є заниження суми отриманого доходу, чи то для економії на податках чи для втримування в лімітах по доходу ФОП. При цьому не афішуючи певного доходу ФОП підпадає під ризик того, що його клієнт наприклад інший ФОП зазначить суму виплаченого доходу в своєму звіті 4ДФ і вже при перехресній звірці, яку податкова може провести навіть не виїжджаючи з офісу знайде суми доходу який підприємець приховав і вже на підставі цього факту ймовірність повної виїздної перевірки з боку контролюючих органів є досить високою.

Для тих ФОПів (а станом на зараз це майже всі ФОПи що використовують еквайринг, як фізичний оплата картою в магазині, так і віртуальний оплата картою в інтернет- магазині) , які повинні використовувати РРО, але проводять розрахунки «через раз», або на неповну суму законодавство передбачає суттєві штрафи.

Бізнес, який не видає чеки, або вказує в них неповну вартість товару, заплатить штраф за невикористання РРО в розмірі:

  • 100% вартості проданих із порушеннями товарів – якщо податкова штрафує вперше;
    • 150% вартості товарів, проданих без використання каси чи програмного РРО – якщо підприємець надалі порушує закон.

У випадку якщо мова йде про еквайринг, тобто Ви отримуєте гроші через еквайринг на свій банківський ФОП рахунок , але не даєте чеків РРО чи ПРРО, штраф за першу операцію 100 % від вартості товару і за наступні операції, які легко знайти у банківській виписці ФОПа, при фактичній перевірці, 150% вартості товарі за період перевірки.

Нагадаємо, що штрафи за невикористання РРО/ПРРО в повній мірі введені без жодних пільг чи відтермінувань у зв’язку з війною з 01 жовтня 2023 року. Тобто як мінімум з жовтня 2023 року по сьогодні перевірка буде дуже прискіпливо вивчати банківську виписку і чеки РРО на предмет їх співставлення.

Також не є законим отримання частини прибутку на свій особистий рахунок .Хоча немає чітко визначеної відповідальності за такі дії (податківці намагатимуться викрутити ситуацію в стороно найбільшого порушення яке можна придумати і витягнути в даній ситуації), але як мінімум такі доходи при виявленні будуть додані до суми доходу підприємця, якщо ц ФОП 2 група і з лімітами по доходу все в порядку, справа відносно проста, якщо 3 група, тоді донарахують Єдиного Податку, штраф, пеня. В гіршому випадку, ці доходи будуть кваліфікувати як доходи фізичної особи і за них доведеться сплатити ПДФО – 18% і Військовий збір – 1.5 %

  • Як довести незаконну підприємницьку діяльність ?

Державні органи не мають потреби у доведенні незаконної підприємницької діяльності, оскільки сам факт реєстрації такої діяльності відображається в реєстрах. І Ви або зареєстровані як ФОП чи засновник юридичної особи, або ні, тут немає місця для маневру. Отже кафе, ресторан, магазин, чи будь який інший бізнес який знаходиться безпосередньо в зоні видимості працює від імені просто громадянина, автоматично здійснює в його особі діяльність без реєстрації.

Складніше виглядає ситуація з діяльністю, наприклад, майстра манікюру або дизайнера– оскільки такий працівник працює виключно з клієнтом один на один, і податкові органи або інші структури можуть дізнатися такого підприємця тільки на підставі скарги клієнта. В цьому випадку при доведенні незаконного підприємництва буде братися до уваги, як довго така діяльність ведеться (і чим підтверджено її ведення тривалий термін), які доходи отримані від неї. Без збору доказової бази довести таке підприємництво буде важко. Однак це не скасовує необхідності реєструвати ФОП, якщо планується діяльність на постійній основі з отриманням доходу від неї.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори